Державна податкова служба інформує

Закон № 466-1Х: сплата земельного податку єдинниками при наданні земельних ділянок в оренду

         Новокаховське управління ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомляє, що Законом України від 16.01.2020 № 466-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві”, внесено зміни до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ щодо сплати платниками єдиного податку окремих податків та зборів.

      Так, платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема: податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

         Норма набрала чинності з 01 липня 2020 року.

         Отже, для платників єдиного податку першої – третьої груп з 1 липня  2020 року не діє звільнення від сплати земельного податку за ділянки, які надаються в оренду (найм, позичку), а також за ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомості, що надаються в оренду (найм, позичку).

         Тобто, у разі надання нерухомого майна в оренду платниками єдиного податку 1 – 3 груп з 1 липня 2020 року необхідно сплачувати земельний податок.

Закон № 466-ІХ: зміни щодо повернення помилково сплачених коштів

         Новокаховське управління ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомляє, що Законом України від 16.01.2020 р. № 466-IX  «Про внесення змін до Податкового кодексу Українищодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві»  (далі – Закон № 466), було внесено зміни, зокрема до статті 43 ПКУ (далі – ПКУ) в частині порядку повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені.

         Зокрема, обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1 095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п.43.3 ст. 43 ПКУ).

         Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені (далі – Заява) у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:

         – на поточний рахунок платника податків в установі банку;

         – на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

         – повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п.43.4 ст. 43 ПКУ).

         У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника ПДВ у Системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) у порядку, визначеному п. 200.5 прим1 ст. 200 прим 1 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника у СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (п.43.4 прим1 ст.43 ПКУ).

         Також, Законом № 466 п.43.4 прим 1 ст. 43 ПКУ доповнено новим абзацом, відповідно до якого повернення у випадках, визначених законодавством, сум ПДВ, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений пп. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 ПКУ, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200.3 прим 1 ст. 200 прим 1 ПКУ на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

Виторг через РРО. На що суб’єктам господарювання звернути увагу

         Новокаховське управління ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі інформує, що з метою дієвого контролю за суб’єктами господарювання, які здійснюють розрахункові операції через зареєстровані РРО, фахівці податкової служби за допомогою Системи зберігання і збору даних реєстраторів розрахункових операцій (СЗЗД РРО) проводять аналіз виторгів, діяльності підприємців і підприємств, що звітують про мінімальні виторги, а також причини ненадходження інформації від РРО.

         Передусім, до переліку ризикових потрапляють господарські об’єкти, на яких застосовуються РРО з середньомісячним виторгом менше 5 тис грн, що свідчить про незначний обсяг продажу, проведений через РРО, приховування реального обсягу розрахункових операцій та, відповідно, зниження рівня сплати податків.

         Так, кожен господарський об’єкт потребує на місяць таких мінімальних витрат:

         заробітна плата одного працівника (мінімальна зарплата станом на 01.01.2020 року) – 4,7 тис грн;

         утримання об’єкту торгівлі (послуг): оренда, комунальні платежі, земельний податок, тощо – не менше 1 тис грн;

         обслуговування касової та іншої техніки – від 200 грн до 500 грн;

         ліцензії та дозвільні документи – від 700 грн до 2,5 тис грн; тощо.

         З метою уникнення правопорушень та забезпечення наповнення бюджетів усіх рівнів, просимо суб’єктів господарювання дотримуватися вимог законодавства, зокрема, Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (зі змінами та доповненнями).

         Звертаємо увагу, що Законом України від 25.08.2020 року № 822-IX «Про внесення змін Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 вересня 2020 року розмір мінімальної заробітної плати встановлено на рівні 5 тис гривень.

Наявність податкового боргу може залишити підприємця без житла

         Про це повідомляє Максим Масюков – завідувач сектору по роботі з податковим боргом Новокаховського управління Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

         В управлінні пояснюють, що при наявності податкового боргу з податків і зборів в розмірі 1020 грн., (а з єдиного соціального внеску понад 10 гривень) податкова служба формує та направляє боржнику податкову вимогу про сплату недоїмки. Після отримання податкової вимоги, боржнику надається 30 діб для погашення боргу (раніше було 60 днів), а на погашення єдиного внеску всього 10 календарних днів. Якщо за цей період борг не буде погашено, податкова служба направляє вимогу про стягнення боргу до виконавчої служби юстиції.

         Після отримання від податкового органу вимоги про стягнення боргу виконавчою службою формується виконавче виробництво, всі дані боржника вносяться до системи та він автоматично потрапляє до Єдиного державного реєстру боржників.

         Максим Масюков зазначив, що основним джерелом погашення податкової заборгованості та заборгованості з єдиного соціального внеску є особисте майно боржника. Виконавча служба встановлює, яким майном володіє боржник для його подальшої реалізації, а виручені кошти від продажу йдуть на погашення боргу. Це може бути, як нерухоме (квартири, будинки, земельні ділянки і т.д.) так і рухоме майно (автомобілі і т.д.), а також матеріальні цінності та навіть побутова техніка.

         Податківець звернув увагу, що після внесення підприємця до Реєстру боржників вони не зможуть переоформити будь-які об’єкти нерухомого чи рухомого майна. Також обмежуються можливості виїзду за кордон будь-то на відпочинок чи у справах. При цьому блокуються всі рахунки боржника, у тому числі й нові, а наявна сума коштів на них відразу списується.

         Фізичні особи-підприємці, незалежно від обраної системи оподаткування, мають право на отримання соціального забезпечення, у тому числі лікарняних та декретних виплат, однак при умові своєчасної та в повному обсязі сплати єдиного соціального внеску. Тож при наявності боргу з єдиного внеску підприємці позбавляють себе соціальних гарантій, а з урахуванням останніх змін в законодавстві – ще й можливості отримання житлових субсидій – пояснив завідувач сектору.

         «Ми завжди відкриті та готові допомогти у вирішенні будь-яких питань. Намагаємось знайти індивідуальний підхід до кожної проблеми окремо. Накопичення податкового боргу та боргу з єдиного соціального внеску має дуже неприємні наслідки» – зазначив Максим Масюков.

Електронний кабінет – це зручно!

         Новокаховське управління Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі нагадує, що «Електронний кабінет платника» надає платникам можливість працювати з органами податкової служби дистанційно у режимі реального часу.

         Вхід до Електронного кабінету платники податків можуть здійснити за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДПС (tax.gov.ua).

         У приватній частині Електронного кабінету платнику надано можливість:

         – відправити до будь-якого контролюючого органу ДПС лист в електронному вигляді (меню «Листування з ДПС»);

         – доступу до: особистої інформації, зокрема реєстраційних та облікових даних (меню «Облікові дані»), даних інтегрованих карток (меню «Стан розрахунків з бюджетом»), переліку отриманих документів та поданої звітності платника податків (меню «Вхідні/вихідні документи»);

         – переглянути стан розрахунків з бюджетом (меню «Стан розрахунків з бюджетом»);

         – отримати витяг щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС, надіславши запит на його отримання;

         – отримати довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи;

         – надіслати запити на отримання інформації, заяви на реєстрацію платником окремих податків, отримати витяги з реєстрів;

         – створювати та надсилати електронні документи: податкової та статистичної звітності, звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

         – скористатися іншими електронними сервісами та отримати корисну інформацію.

         Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет для громадян, який надає можливість:

         – доступу до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);

         – доступу до сформованих податкових повідомлень – рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;

         – подання декларації про майновий стан і доходи;

         – отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

         У разі виникнення питань з приводу користування Електронним кабінетом,  платники мають можливість звернутися до фахівців Новокаховського управління Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за номерами телефонів (05549) 4-52-88, 7-17-72.