Районна нарада з питань перспектив розвитку сільської медицини, за участі директора Департаменту охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації Короленка В.М. відбулося 11 січня 2018 року в залі засідань Нововоронцовської районної ради.

В нараді взяли участь: Кардава С.С. – заслужений лікар України, головний лікар комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня»; Буланкін І.В. – керівник регіональної цільової програми «Електронна охорони здоров’я Херсонщини»; Жупина А.В. – головний редактор газети «Новий День»; Піддубний В.Г. – власний кореспондент газети «Сільські вісті».

 Також були  запрошені голова, заступник та начальники управлінь та відділів Нововоронцовської районної державної адміністрації, селищний, сільські голови, секретарі селищної, сільських рад, головні лікарі та працівники районної лікарні, центру первинної медико-санітарної допомоги, керівники та працівники комунальних закладів, представники громадськості.

Відкрив нараду голова Нововоронцовської районної ради Бідний М.М., який у вступному слові означив основні питання до обговорення.

Бідний М.М. наголосив, що в структурі районних медичних закладів -КЗ «Нововоронцовська центральна районна лікарня» та КЗ «Нововоронцовський  районний центр первинної медико-санітарної допомоги», чисельність працівників яких  складає відповідно 202,5 та 112 штатних одиниць.

Для забезпечення функціонування цих закладів у 2017 році державних коштів  район отримав 19,8 млн.грн.; з власних доходів районного бюджету, понад обсяги державної субвенції, Нововоронцовською районною радою було виділено 2,4 млн.грн., які спрямовані  на заробітну плату медичним працівникам,  оплату за спожиті енергоносії та на придбання медикаментів і продуктів харчування.

На реалізацію заходів районної програми «Здоров’я нації» направлено  майже 120 тис. грн.. районного бюджету.

Всього видатки по закладах охорони здоров’я в 2017 році склали 22,4 млн.грн.

Первинною ланкою в надані медичних послуг жителям Нововоронцовського  району  є комунальний заклад «Нововоронцовський  районний центр первинної медико-санітарної допомоги».

На сьогоднішній день в його складі функціонують 13 фельдшерсько-акушерських пунктів та 6 амбулаторій, що обслуговують майже 22 тисячі жителів району, які проживають в 19 населених пунктах.

Медичні працівники фельдшерсько-акушерських пунктів та лікарських амбулаторій  вдень і вночі, незалежно від погодних умов, долають кілометри задля надання першої допомоги хворим.

А від вчасності її надання інколи залежить життя пацієнта.

Тому забезпечення  власним транспортом сільські медичні заклади, а значить покращення доступності медичних послуг сільським жителям стало одним з пріоритетних  напрямків діяльності Нововоронцовської районної ради у 2017 році.

         До цієї справи долучились депутати Нововоронцовської районної ради, голова Херсонської обласної ради Мангер В.М., народний депутат  України Одарченко  Ю.В.

         Спільними зусиллями  досягнуто результат – район отримав 800 тис. грн.. державних коштів; 640 тис. грн.. коштів обласного бюджету.

         Районних коштів на співфінансування спрямовано 153 тис. грн..

            Придбано 7 автомобілів  для сільської медицини – 22 грудня  2017 року автомобілі були доставлені  в КЗ «Нововоронцовський  районний центр первинної медико-санітарної допомоги», а 26 грудня 2017 року урочисто,  на зібранні громадськості  біля районного Будинку культури,  передані медичним закладам  сіл Осокорівки, Дудчан, Хрещенівки,  Любимівки, Нововоскресенського.

         Два автомобілі будуть обслуговувати  КЗ «Нововоронцовський  районний центр первинної медико-санітарної допомоги»  та КЗ «Нововоронцовська центральна районна лікарня».

Не потребує пояснень як наявність власного автотранспорту в медичних закладах сіл  покращить своєчасний приїзд медичного працівника на виклик до хворого.

Голова Нововоронцовської районної ради також сказав: «Ми маємо амбітну мету – пацієнт, котрий звернувся про медичну допомогу в амбулаторію, ФАП,  поліклінічне відділення чи районну лікарню має отримати якісне обслуговування. На грудневій сесії районної ради для потреб центру медико-санітарної допомоги виділено кошти для придбання 10 комп’ютерів та 4 для райлікарні. В першому півріччі 2018 року запровадимо реальну телемедицину. Медичні працівники, в разі необхідності, матимуть  змогу провести додаткову консультацію з провідними фахівцями обласних лікарень та визначитись з курсом лікування хворого, якому не потрібно буде витрачати час і немалі кошти для поїздок в інші медичні заклади».

В своєму виступі директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації Короленко В.М., окреслив  основні напрямки впровадження реформи системи охорони здоров’я в цілому по Херсонській області та зокрема в Нововоронцовському районі.

Окремо зупинився на перспективах розвитку мережі первинної, вторинної ланки надання медичної допомоги та аспектах створення Госпітальних округів, зокрема щодо функціонування центрів первинної медико-санітарної допомоги. «Розвиток сільської медицини потребує значної фінансової допомоги для запровадження нових технологій та будівництва сучасних ФАПів та амбулаторій. Над цим напрямком посилено працює Департамент охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації у співпраці з районним керівниками» – Короленко В.М. наголосив, що для вирішення завдань реформи сільської медицини необхідно залучити лікарів до роботи в селах, модернізувати діючу систему фельдшерсько-акушерських пунктів, об’єднати всі заклади в сучасну ефективну мережу, а тому потрібна нова модель надання медичної допомоги у сільській місцевості; про необхідність опанування медичними працівниками нових знань та використання сучасного обладнання, наближення медичної допомоги до місця проживання пацієнта; про плани створення єдиного телемедичного простору, який об’єднає сімейного лікаря, ФАПи, фельдшерські пункти, медичні пункти, ЦПМСД, експертів телемедичної консультації, кураторів з обласної лікарні та вищого медичного навчального закладу.

Застосування телемедичних технологій дозволить лікарю дистанційно консультувати медичних працівників та пацієнтів, які звернулися за медичною допомогою у ФАП, а пацієнту записатись на прийом до лікаря або отримати результати аналізів не витрачаючи кошти та час на проїзд.

Також Короленко В.М. відзначив, що Нововоронцовський район зробив крок вперед по впровадженню електронній системі охорони здоров’я, розпочав оснащення своїх медичних закладів комп’ютерною технікою, придбав медичні автомобілі та комплекс «Телекорд».

Підсумував, що зроблено багато, але не слід зупинятись на досягнутому.

Стосовно перспективи діяльності Бериславського госпітального округу інформував Кардава С.С. – головний лікар комунальної установи «Бериславська центральна районна лікарня». Він зазначив, що Госпітальний округ це територіальне об’єднання закладів охорони здоров’я  декількох районів в одну мережу за принципом доступності, кількості населення, наявності готових лікувальних закладів та дорожнього сполучення. Один госпітальний округ передбачає обслуговування не менше ніж 120—200 тис. населення та наявність лікарні інтенсивного лікування першого або другого рівня. Комунальна установа «Бериславська центральна районна лікарня» віднесена до першого рівня інтенсивного лікування. Медичний заклад на 80% забезпечений лікарями та на 100%  молодшим медичним персоналом. Кваліфікація спеціалістів дає змогу обслуговувати населення всього округу, який включає і Нововоронцовський район.

Підвів підсумок наради та подякував всім присутнім за роботу голова Нововоронцовської районної ради Бідний М.М. зазначивши, що Нововоронцовський район є унікальним, адже збережено комунальні заклади охорони здоров’я, освіти та сам район як адміністративну одиницю. Наголосив на необхідності подальшої співпраці всіх задля захисту інтересів територіальних громад Нововоронцовського району.